معماری
خانه / راهنمای سفر / ۶ واقعیتی که باید درباره برخی از جاذبه‌های اردبیل بدانید

۶ واقعیتی که باید درباره برخی از جاذبه‌های اردبیل بدانید

اردبیل | وادیرو

اردبیل شهر جاذبه‌های شگفت‌انگیز

استان اردبیل را با مردم باغیرت و شرف می‌شناسیم. با آب و هوای مطبوع و همچنین با جاذبه‌های هیجان‌انگیز.
اردبیل منطقه‌ای‌ست که زیبایی‌هایش هر انسان بینایی را محو و مدهوش خود می‌کند. به همین دلیل این منطقه یکی از مقصدهای گردشگرانی‌ست که می‌خواهند جلوه‌های شگفت‌انگیزی را مهمان چشمانشان کنند.
گردشگران و مسافرانی که پا به این شهر گذاشته‌اند همگی اعتراف می‌کنند که جلوه‌ی قدرت خالقی را دیده‌اند که آن‌ها را به تحسین وا می‌دارد.
اردبیل از جمله مناطقی در ایران است که در گذشته‌های دور نیز مورد توجه بوده است، چه از جانب حکومتیان و چه مردم عادی. این را در مجموعه آثار تاریخی به جا مانده از دوره‌های کهن می‌توان دید.
شاید بیشتر ما مجموعه اطلاعاتی که از اردبیل داریم خلاصه شود به چشمه‌های آب گرم و سرعین و یا موزه‌ی مردم شناسی و خانه‌های تاریخی! در این نوشتار، هرچند کوتاه از زاویه‌ای دیگر و عمیق‌تر به برخی از واقعیت‌ها و رازهای جاذبه‌های شگفت‌انگیز اردبیل، این منطقه‌ی بی‌نظیر و پرطرفدار در ایران اشاره می‌کنیم.

 

۱- سبلان مقدس است

سبلان | وادیرو

کوهستان سبلان یا به قول آذری‌ها ساوالان، کوهستانی بسیار زیبا و مقدس در اردبیل است. اردبیل نیمی از جاذبه‌ها و زیبایی‌هایش را مدیون وجود و همچنین شکوه و عزت سبلان است. این کوهستان مرتفع، آتشفشانی خاموش است که در بیشتر روزهای سال، حتی تابستان، برف‌ دارد. همین صلابت و بلندی، آب و هوایی سرد و کوهستانی به اردبیل بخشیده است. در روزهای گرم سال که سایر شهرهای ایران دمای بالایی را تحمل می‌کنند، دامنه‌های سبلان خنکای خود را مهربانانه به مردم هدیه می‌دهد.
سبلان برای بومیان منطقه بدلیل خیر و برکتی که به این منطقه ارزانی داشته، مورد احترام است. همچنین در آیین زرتشت این کوه بسیار مقدس است. طبق باورهای این آیین و طبق نوشته‌های اوراق مقدس و باستانی، زرتشت (پیامبر ایران) در سبلان مبعوث شده است. این کوه و دامنه‌هایش به حدی برای بومیان و عشایر منطقه مقدس و مورد احترام است که به نامش سوگند می‌خورند.

 

۲- شهر یِری محوطه‌ای اعجاب انگیز در اردبیل است

شهر یری | وادیرو

شهر یری محوطه‌ایست باستانی در کنار رودی به نام «قره سو» در نزدیکی مشگین‌شهر. این منطقه فضای اعجاب‌انگیز و پر رمز و رازی دارد که هنوز باستان‌شناسان در مورد قدمت و تاریخچه‌ی آن به قطعیت نرسید‌ه‌اند. قلعه، معبد و سنگواره‌هایی با نقوش انسانی، بسیار زیبا و اسرارآمیز. این کلمات خلاصه‌‌ایست از آنچه در یک نگاه به این منطقه ناخودآگاه برزبانتان جاری خواهد شد.
افرادی که به تماشای این سنگواره‌ها آمده‌اند از این همه‌ زیبایی و رموز به وجد می‌آیند و برای توصیف این نقوش به چند کلمه بسنده می‌کنند: آدمیان سنگی، برافراشته، دست به سینه، بدون دهان و چه باشکوه!

 

۳- دریاچه‌ی شورابیل در اردبیل قدمت بیشتری نسبت به ارومیه دارد

دریاچه شوربیل | وادیرو

دریاچه‌ای طبیعی در دل یک شهر. به خودی خود این جمله کافیست تا خیل گردشگران را برای تماشای این دریاچه‌ی زیبا به اردبیل بکشاند. این دریاچه در گذشته‌ بخاطر شوری بیش از حد شورابیل نام گرفته است.
قدمت دریاچه‌ی ارومیه به ۱۳ هزار سال گذشته می‌رسد، جالب است بدانید شورابیل قدمتی به مراتب بالاتر از ارومیه دارد و این مورد برای اکتشافات جدید در علم زمین‌شناسی بسیار حائز اهمیت است.
در این منطقه مجموعه تفریحات و امکانات بسیار مناسبی برای توریست‌های داخلی و خارجی فراهم آمده است و طرفدارن بسیاری دارد که برای گردشگری به تماشای شورابیل می‌آیند.

 

۴- پل معلق مشگین‌شهر طولانی‌ترین پل معلق در خاورمینه است

مشگین شهر | وادیرو

یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های اردبیل را بشناسید، پل معلق مشگین‌شهر.
پل معلق مشگین‌شهر طولانی‌ترین پل معلق در خاورمیانه است و این مورد سبب شده تا توریست‌های زیادی از سراسر خاورمیانه ‌خواهان تجربه‌ی عبور از این پل معلق باشند.
برخی قسمت‌های این پل شیشه‌ایست همین مورد باعث شده تا عبور از این پل بسیار هیجان‌انگیز باشد. وقتی از میان پل عبور می‌کنید منظره‌ای تکرار نشدنی مهمان چشمانتان می‌شود. زیبایی‌های پارک جنگلی و رودخانه‌ای بسیار زیبا. در ضمن در این مجموعه می‌توانید تفریحات هیجان‌انگیزی نظیر زیپ لاین را هم داشته باشید.

 

۵- اردبیل از مراکز مهم آب معدنی و آبگرم کشور است

آب گرم اردبیل | وادیرو

چشمه‌های آب گرم به عقیده‌ی بسیاری، دارای خواص درمانی می‌باشند. بنابراین در فصول مختلف مناطقی که دارای آب‌گرم هستند میزبان گردشگران زیادی می‌باشند که برای گردشگریِ درمانی به این مناطق سفر می‌کنند.
ایران یکی از آن کشورهایی‌ست که به تعدد آب گرم معروف است و اردبیل با دارا بودن بیشترین و معروف‌ترین چشمه‌های آب گرم از مهمترین مراکز آب معدنی و آب گرم کشور به شمار می‌رود.
شهرهای سرعین، خلخال، مشگین‌شهر، اردبیل، نیر و گیوی از جمله شهرهایی در استان اردبیل هستند که آب گرم‌های معدنی در آنها پراکنده شده‌اند.
استان اردبیل بیش از هر جاذبه‌ای به آب‌ گرم‌هایش معروف است و مهمانان و گردشگران زیادی برای گردشگری درمانی به شهرهای این استان سفر می‌کنند. بالاترین میزان توریست‌هایی که برای گردشگری درمانی به اردبیل سفر می‌کنند، متعلق است به چشمه‌های آب گرم سرعین. این چشمه‌ها در همه‌ی روزهای سال پر از گردشگر است.

 

۶- پیست اسکی آلوارس بزرگترین پیست اسکی در ایران است

آلوارس | وادیرو

پیست اسکی آلوارس در دامنه‌های سبلان و در نزدیکی شهر سرعین قرار دارد. این پیست بزرگترین پیست اسکی در ایران است و به دلیل بارش زیاد برف در نیمی از سال می‌توان در آن اسکی کرد.
تجربه‌ی اسکی کردن در این پیست بی‌شک یکی‌ از هیجان‌انگیزترین تجربه‌های زندگی‌تان خواهد بود. شاید تجربه‌ی اسکی در بیشتر پیست‌ها مشابه باشد‌. اما بدون شک تجربه‌ی اسکی در پیست آلوارس با بقیه‌ی پیست‌ها متفاوت خواهد بود.
در این پیست پس از اسکی و تفریحات هیجان‌انگیز برفی، با طی مسیری حدوداً پانزده دقیقه‌ای می‌توانید لذت گرمی چشمه‌های آب‌گرم را بچشید.
چشمه‌های آب گرم سرعین در نزدیکی این پیست قرار‌ دارند و این مورد باعث شده تا به یکی از بهترین جاذبه‌های اردبیل تبدیل شود و گردشگران زیادی را برای چشیدن لذت سردی و گرمی به این منطقه بکشاند.

 

کجا بمانیم؟

اردبیل | وادیرو

برای اقامت در اردبیل و تماشای جاذبه‌های بی‌نظیرش، وادیرو این ویلای لوکس را در مشگین‌شهر با کد «UN- ۱۵۸۸۹» پیشنهاد می‌‌کند.

در این باغ ویلای زیبا هر آنچه برای اقامت راحت نیاز دارید فراهم آمده است. بنابراین می‌توانید خاطرات خوش یک اقامت راحت و بدون دغدغه را در قلب و ذهنتان ثبت کنید. تا رزرو این باغ ویلا و گشت و گذار در دل جاذبه‌های استان اردبیل تنها یک کلیک فاصله است. همین حالا اقدام کنید.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی وادیرو برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با وادیرو:

💻: www.vadiro.com
🆔: vadiyaar
☎: ۰۲۱۴۹۷۶۳۷۷۷ – ۱۵۶۹

نویسنده: ربابه ساریجالو

درباره تیم تحریریه وادیرو

همچنین ببینید

تخت سلیمان | وادیرو

سفر به عجیب‌ترین و رمزآلودترین مناطق ایران!

سفر با طعم آدرنالین ماجراجویی، سفر و نیاز به کشف مکان‌های جدید و خارق العاده، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس