معماری
خانه / ایران گردی / معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی و گردشگری مینودشت

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی و گردشگری مینودشت

مینودشت | وادیرو

مینودشت، شهری در میان دشت و دمر

هنگامی که از سفر به خطه‌ی شمالی کشور عزیزمان سخن می‌گوییم، استان‌هایی چون مازندران و شهرهایی چون رامسر در ذهنمان تداعی می‌شود، ولی معدود آدمی را پیدا می‌کنید که برای سفر کردن به این خطه‌ی سرسبز، گلستان را ذکر کند، بله گلستان این استان نوپای ایرانی با تاریخچه‌ای بسیار کهن میزبان تعداد زیادی از شهرهای خوش و خرم ایران زمین است. یکی از این شهرهای زیبا که با داشتن طبیعتی بکر به خود می‌بالد، «مینودشت» می‌باشد.

بادهای گرم پاییزی و صدای خش خش برگ‌های رنگارنگ، زمستان‌هایی سرد و پوشیده شده از برف سپید یکدست، تابستان‌های گرم و مرطوب و هوایی به دلپذیری نسیم صبحگاهی و بهاری مملو از شکوفه باران، از کوچک‌ترین جذابیت‌های این شهر زیبا به شمار می‌آید.

جالب است بدانید نام این شهر در طی تاریخ پستی بلندی‌های زیادی را گذرانده و از کبودجامه، حاجیلر، سنگرلر و سنگر حاجیلر به دشت مینو‌ و در نهایت مینودشت تغییر پیدا کرده است.

جدایی از تمامی سابقه تاریخی و آب و هوای لذت بخش این شهر، از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی آن نمی‌توان گذشت که هر کدام دارای جذابیت‌های منحصر به فردی‌ست! از تپه تاریخی بازگیر گرفته تا انواع و اقسام بوم‌ گردی‌های جذاب و مفرح تنها گوشه‌ای از دیدنی‌های دوست داشتنی این شهر به شمار می‌آید.

حال در مقاله‌ی زیر قصد داریم گوشه‌ی کوچکی از جاذبه‌های این شهر زیبا را به شما عزیزان معرفی کنیم، پس وادیرو را در پست زیر همراهی کنید.

 

۱- روستای قلعه قافه

روستای قلعه قافه | وادیرو

«قلعه قاف» نام روستایی‌ست زیبا از توابع شهر سرسبز مینودشت که آوازه‌ی آب و هوای بسیار معتدلش در گوشه کنار استان گلستان پیچیده است. این روستای تاریخی که به ۳ بخش بالا و پایین (علیا و سفلا) و همچنین ده نو تقسیم می‌شود، یکی از ییلاقات مهم ایران زمین به شمار می‌آید که تحت عنوان روستای هدف گردشگری شناخته می‌شود.

قلعه‌ی قاف که در نزد مردمان خونگرم این روستا تحت عنوان لانه سیمرغ شناخته می‌شود و دارای چشمه‌های فراوانی چون ده چناشک، بیرام، بی‌بی زهرا و …، نیز می‌باشد.

 

۲- پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان | وادیرو

درست در نزدیکی مینودشت و در چند فرسنگی شهر گالیکش، قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی جهان به نام «گلستان» قرار دارد که اگر به مینودشت سفر کردید و به مهمانی این پارک زیبا نرفتید، منظره‌هایی را از دست خواهید داد که تا آخر عمر افسوس ندیدن آنها را خواهید خورد!

لازم به ذکر است، با وجود آنکه این پارک از تهاجم آدمی در امان نبوده و متاسفانه نیمی از دامان سبز خود را به خاطره آتش افروزی‌های انسان‌های بی‌خرد از دست داده، ولی همچنان دارای منظره‌های خیره کننده و آب و هوایی بسیار خنک می‌باشد که هر مسافری را محو خود می‌کند.

 

۳- منطقه حفاظت شده لوه

منطقه حفاظت شده لوه | وادیرو

درست در نزدیکی روستای باصفای مینودشت، منطقه‌ای شگفت انگیز به نام «لوه» وجود دارد که هر چه از زیبایی و رویایی بودنش بگوییم کم است؛ اما اگر بخواهیم به اصلی‌ترین جاذبه‌ی این منطقه‌ی محافظت شده‌ بپردازیم، آبشاری پلکانی نظرتان را جلب خواهد کرد! این آبشار با داشتن ۱۵ متر ارتفاع هر ساله علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند.

جدایی از منظره‌های روح نواز این منطقه‌ی محافظت شده، لوه، سالیان درازی‌ست که مامن گونه‌های کمیابی از درختان و پرندگان است و پناهگاهی امن و ایمنی برای آنها به شمار می‌آید.

 

۴- آبشار مبارک آباد

آبشار مبارک آباد | وادیرو

آبشاری پلکانی در همسایگی روستایی به نام مبارک آباد، به همین نام واقع شده که هر چه از گوارایی آب زلالش بگوییم کم است!

آبشار مبارک آباد که با داشتن ۱۴ متر ارتفاع به عنوان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای منطقه شناخته می‌شود، دارای منبع آبی دائمی‌ست که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. جدایی از همه‌ی ویژگی‌های دل انگیز این آبشار، روستای مبارک آباد را نمی‌توان نادیده گرفت؛ آب و هوای این روستا در بهار و تابستان ، معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است و به دلیل وجود جاذبه‌های فراوان و زیبایی همچون جنگل زیبا، آبشارها، بیشه زارها و باغات انبوه و …، مورد توجه گردشگران فراوانی است.

 

۵- غار کیارام

غار کیارام | وادیرو

درست در ۱۶ کیلومتری مینودشت و در دل منطقه‌ای سبز، غاری اسرارآمیز و کهن به نام «کیارم» وجود دارد. این غار که در نزد مردمان گلستان به غار وسط دل معروف است، به لحاظ تاریخی، قديمی‌ترين غار مسكونی این استان محسوب می‌شود و بنا بر مدارک یافت شده از حفاری‌های این غار، قدمت کیارم به هزاران سال پیش و به عصر شکارچیان بازمی‌گردد.

 

۶- آبشار لولوم

آبشار لولوم | وادیرو

در نزدیکی روستای لولومِ مینودشت، آبشاری مملو از آبی خنک و گوارا به همین نام واقع شده که هر ساله و مخصوصا در تابستان‌های گرم و داغ ایران زمین، میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است.

برای رسیدن به این آبشار باید پای بر جاده بگذارید و از کنار شهرک صنعتی مینودشت گذر کنید، سپس ۱۵ دقیقه در لا به لای درختان سربه فلک کشیده پیاده روی کنید تا به آبشاری به بلندی ۳۰ متر برسید.

 

۷- تنگه چهل چای

تنگه چهل چای | وادیرو

سرسبزی مطلق، بهشتی کوچک، آسمانی آبی و مملو از ابرهای بازیگوشی که پهنای آن را پر کرده‌اند، بوی نم خاک تازه باران زده و …، همه و همه گوشه‌ی کوچکی از وصفی‌ست که هر طبیعت دوستی که به «تنگه چهل چای» سفر کرده، بازگو کرده است. این تنگه رویایی که مامن مناسبی برای هیچهایکر‌ها به شمار می‌آید، در ۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر مینودشت و در نزدیکی روستای باصفای ده نالاج واقع شده است.

 

۸- آبشار حسینا

آبشار حسینا | وادیرو

درست در ۲۱ کیلومتری جنوب شرق شهر مینودشت، روستایی به نام حسینا قرار دارد که آبشاری باشکوه، سالیان دراز است که در آن آرمیده و حیات و جریان زندگی این روستا را تامین می‌کند.

این آبشار که «حسینا» نام دارد، در مسير خود با ايجاد آبشارهای کوتاه و بلند تا ارتفاع ۲۵ متر و غارهای آهکی، مناظر بسيار جذابی را پدید آورده، که روح و روان هر رهگذری با دیدنش جلا پیدا می‌کند.

 

۹- آبشارهای یکه سور

آبشارهای یکه سور | وادیرو

شهر مینودشت مملو از آبشارهایی‌ست که به این شهر هویتی ویژه بخشیده و زیبایی‌های آن را چندین برابر کرده است، یکی از این آبشارها که در نزدیکی تنگه‌ی چهل چای واقع شده، «یکه سور» می‌باشد.

یکه سور تنها یک آبشار نیست، بلکه مجموعه‌ آبشارهایی‌ست که در میان درختان کمیاب اما انبوه البرز شرقی واقع شده است و کشف هر کدام ملزم به پیاده روی لذت بخشی در دامان این جنگل پهناور می‌باشد.

 

۱۰- قله خواجه قنبر

قله خواجه قنبر | وادیرو

درست در ۴۰ کیلومتری مینودشت و در روستای دوزین، قله‌ای مرتفع به نام «خواجه قنبر» وجود دارد که سالیان دراز است میزبانِ آرامگاه فردی بسیار باکرامت به همین نام می‌باشد و طبق گفته‌ی اهالی این روستا، این انسان شریف دارای توانایی‌های معجزه آسایی بوده که به نجات تعداد زیادی از افراد روستا خطم شده است. جدایی از معنویتی که در پشت این قله نهفته است، خواجه قنبر با داشتن ۲۵۳۰ متر ارتفاع، جدا کننده‌ی دو استان سمنان و گلستان محسوب می‌شود.

 

کجا بمانیم؟

اکو کمپ | وادیرو

سفری خاطره انگیزتر و لذت بخش‌تر است که حس زیبای طبیعت و رسوم مردم محلی را به درون مغز استخوان‌هایتان تزریق کند! ولی در روزگاری که روزمرگی ماشینی، جریان زندگی را با خود همراه کرده، معدود اقامتگاهی را میابید که این حال و هوا را با خود داشته باشد!

اقامتگاه بوم گردی «اکولوژ ساسنگ» از آن دست اقامتگاه‌های زیبایی محسوب می‌شود که با رسوم محلی و خوراک‌های دلپزیر شما را آشنا می‌کند و با امکاناتی چون اسب‌سواری در میان دامان طبیعت شما را مجذوب خود می‌کند.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی وادیرو برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با وادیرو:

💻: www.vadiro.com
🆔: vadiyaar
☎: ۰۲۱۴۹۷۶۳۷۷۷ – ۱۵۶۹

درباره تیم تحریریه وادیرو

همچنین ببینید

محلات | وادیرو

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی محلات، «هلند ایران»

محلات پایتخت گُل ایران «محلات» یکی از شهرهای زیبا و پرجاذبه‌ی استان مرکزی می‌باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس