معماری
خانه / ایران گردی / معرفی ۱۰ جاذبه‌ی برتر گردشگری و دیدنی استان ایلام

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی برتر گردشگری و دیدنی استان ایلام

دریاچه دوقلوی سیاه گاو | وادیرو

ایلام، استان مملو از جاذبه‌های تاریخی

«ایلام» استانی تاریخی است که درست در غرب ایران و منطقه‌ای کرد نشین واقع شده و از حیث وسعت بیست و دومین استان ایران محسوب می‌شود.

جالب است بدانید گویش مردمان این استان به زبان شیرین کردی بوده و نام‌گذاری این استان به دلیل آن است که به دوره‌هایی از زمان عیلام باستان، برمی‌گردد.

ایلام از آن دست استان‌هایی محسوب می‌شود که هم فال است و هم تماشا، شما می‌توانید از جاذبه‌های بکر و طبیعی ایلام لذت ببرید و هم می‌توانید شکوه و جلال این شهر را در آثار تاریخی فراوانی که در جای جای این شهر بزرگ وجود دارد ببینید.

اگر در آینده‌ای نه چندان دور قصد سفر به این استان زیبا را دارید با وادیرو همراه شوید.

 

۱- تنگه رازیانه ایلام

تنگه رازیانه ایلام | وادیرو

«تنگه رازیانه» یکی از مکان‌های گردشگری و با ارزش ژئوتوریسم ایران محسوب می‌شود که هر ساله توریستان و گردشگران زیادی را محو زیبایی خود می‌کند. تنگه رازیانه که در دامنه‌ی ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است در ۱۳۸۸ در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفته است.

همچنین از طرفی دیگر تنگه رازیانه می تواند یک زیستگاه مناسب برای پرندگان مهاجر و بومی و خزندگان منطقه باشد چرا که موقعیت طبیعی و شرایط ویژه‌ی اقلیمی و میکروکلیمای (ریز اقلیم ) خاص آن تمام شرایط مورد نیاز را برای یک زیستگاه و پناهگاه طبیعی حیات وحش مهیا می سازد.

 

۲- گل گل ایلام

گل گل ایلام | وادیرو

یکی از آثار تاریخی که دمت آن به ۳ هزار سال پیش باز می‌گردد، «گل گل ایلام» (نوعی سنگ نوشته ی آشوری) می‌باشد همچنین این کتیبه تاریخی در کنار روستایی به همین نام در ۲۵ کیلومتری ایلام قرار گرفته است.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی مربوط به تمدن باستانی آشور است و در استان ایلام، کنار رودخانه گل گل ملکشاهی واقع شده و این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

۳- گورستان چنار

گورستان چنار | وادیرو

گورستانی کوچک اما تاریخی در چند فرسخی ناحیه‌ی چنار باش ایلام به نام «چنار» قرار گرفته است و به جرعت می‌توان گفت قدمتش به ۱ هزار سال پیش باز می‌گردد.

نکته جالب و قابل توجه درباره‌ی ناحیه‌، تعدادی گور كشف‌ شده است كه‌ بنا به‌ رسم‌ آن‌ زمان‌، مردگان‌ را درون‌ خمره‌هایی كوچک دفن‌ شده‌اند و لوازم‌ و اشیا مرده‌ نیز كنار او داخل‌ خمره‌ قرار داشته‌ است‌.

 

۴- قلعه والی

قلعه والی | وادیرو

قلعه‌ای بسیار زیبا در پس خیابان پاسداران ایلام قرار دارد که قدمتش به دوران قاجاریه باز می‌گردد و دستور غلام رضاخان والی ساخته شده است.

این قلعه‌ی زیبا که بر روی تپه‌ی چقامیرگ واقع شده است، به عنوان ییلاق محبوب غلامرضاخان والی شناخته می‌شده و نکته جالب درباره این عمارت کتیبه‌ای ۱۸۰ سانتیمتری است که به دستور غلام رضا خان و به خط نستعلیق حکاکی شده است.

 

۵- دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو | وادیرو

درست در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شهر ایلام و در دامنه‌ی جنوبی کبیرکوه، دو دریاچه که به «دوقلوی سیاه گاو» معروف‌اند قرار دارد.

این دریاچه از نادرترین پدیده‌های طبیعی کشور است و همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است. اطراف آن را دشتها و کوههای نسبتا مرتفع فراگرفته و دارای جلوه‌های بهاری و پاییزی جذاب و دیدنی است.

متاسفانه در طی ده‌ی اخیر، فرسایش قاتل اصلی این دریاچه محسوب شده و ذره ذره‌ی جان این دریاچه‌ی هزار ساله را در کام مرگی خموش فرو می‌برد.

 

۶- پشت قلعه

پشت قلعه | وادیرو

«قلعه‌ی تاریخی پشت قلعه» از جمله قلعه‌های باقی مانده از دوران ساسانی است که در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این قلعه که در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان و در شمال غربی روستای پشت قلعه (قلا) قرار دارد از مصالحی همچون قلوه سنگ، گچ و ساروج ساخته شده است.

 

۷- تالاب سیاب درپوش

تالاب سیاب درپوش | وادیرو

«تالاب سیاب درپوش» با داشتن مساحتی بالغ بر ۴ هکتار وارتفاعی برابر با ۲۷۴۰ متر از سطح دریا‌های آزاد می‌باشد.

این تالاب با داشتن ۱۴ درجه سانتیگراد دما، دارای موهبتی الهی است و آن موهبت آب همیشگی در طول سال می‌باشد و همین امر سبب شده است سیاه پوش در طول فصول سال تالابی ییلاقی باشد.

 

۸- غار خفاش ایلام

غار خفاش ایلام | وادیرو

«غار خفاش» ایلام که در دهلران واقع شده است، به عنوان تنها غار خفاش موجود در کشور شناخته می‌شود و به عنوان یکی از کم نظیرترین و استثنایی‌ترین پدیده‌ی ایران زمین محسوب می‌شود.

این غار رمزآلود که در ۱ کیلومتری چشمه‌های آب گرم دهلران واقع شده است، گونه‌های بسیاری از خفاش‌های بال پهن را در خود جای داده است.

 

۹- طاق شیرین و فرهاد

طاق شیرین و فرهاد | وادیرو

در ۴۰ کیلومتری شهر ایوان ایلام، طاقی تاریخی به نام «شیرین و فرهاد» وجود دارد. بنا بر افسانه‌های محلی فرهاد عاشق پیشه و فداکار در کمتر از یک نیم روز این طاق را فقط و فقط برای استراحت شیرین بنا کرده است.

اما باستان شناسان بنا بر اسناد تاریخی معتقداند این بنا نیایشگاهی است که در زمان اشکانیان برای پرستش مهر میترا ساخته شده است.

 

۱۰- چشمه قیر دهلران

دهلران | وادیرو

چشمه‌ها از دیر باز به عنوان یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردمان ایران زمین محسوب می‌شدند اما چشمه‌ای وجود دارد که نه تنها آب آن خنک و گوارا نیست بلکه داغ و سوزان است؛ «چشمه‌ی قیر دهلران» از این دست چشمه‌ها محسوب می‌شود. این چشمه با مساحتی حدود ۸۵ هکتار  در ۷ کیلومتری شهر دهلران قرار دارد و از یک چشمه اصلی و ۳ چشمه فرعی تشکیل شده و دهانه آن ۹ متر است.

قیر روانی از این چشمه‌ها همراه با آب از زمین می‌جوشد و پس از ترکیب شدن با هم حوضچه‌ی طبیعی سیاه رنگی را تشکیل می‌دهند.

 

کجا بمانیم؟

اقامتگاه بوم گردی کاسه ماس | وادیرو

اگر به دنبال اقامتی سنتی در استان ایلام هستید، «بوم گردی کاسه ماس» را از دست ندهید، زیرا علاوه بر تجربه اندکی از زندگی کردنشینان، می‌توانید از گیاهان دارویی کمیابی که فقط در این منطقه می‌روید نیز استفاده کنید. پس برای فرار از زندگی روزمره و گرمای سوزان تابستان سریعا این اقامتگاه بوم گردی را رزرو کنید.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی وادیرو برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با وادیرو:

💻: www.vadiro.com
🆔: vadiyaar
☎: ۰۲۱۴۹۷۶۳۷۷۷ – ۱۵۶۹

درباره تیم تحریریه وادیرو

همچنین ببینید

محلات | وادیرو

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی محلات، «هلند ایران»

محلات پایتخت گُل ایران «محلات» یکی از شهرهای زیبا و پرجاذبه‌ی استان مرکزی می‌باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس