معماری
خانه / ایران گردی / همه چیز درباره آتشکده نیاسر، «تقویم خورشیدی ایران»

همه چیز درباره آتشکده نیاسر، «تقویم خورشیدی ایران»

اتشکده نیاسر | وادیرو

مختصر اطلاعاتی درباره آتشکده نیاسر

در شمال غربی استان کاشان و در بالای چشمه‌های اسکندر، بنایی با قدمت بیش ار ۱۸۰۰ سال به نام چهار طاقی (تاقی) وجود دارد. البته لازم به ذکر است، واژه‌ی چهار طاقی را کسانی که از سایر کشورها برای باستان‌شناسی به ایران آمدند، روی این اثر نام‌گذاری کردند و تنها دلیل این نام‌گذاری شکل ظاهری این بنا است همچنین این آتشکده در سال ۱۳۱۷ به شماره‌ی ۳۱۶ در میان آثار ملی به ثبت رسیده است.

تاریخچه آتشکده نیاسر

آتشکده نیاسر | وادیرو

شروع ساخت چهارطاقی‌ها به دوران اشکانیان باز می‌گردد و در زمان ساسانیان به اوج شکوفایی خود می‌رسد. در این دوره اکثرا از چهارطاقی‌ها به عنوان آتشکده‌ استفاده قرار می‌گرفته است که از محبوب‌ترین و سالم‌ترین آن‌ها می‌توان به آتشکده نیاسر اشاره کرد، این چهارطاقی نیز در همین دوره و به دستور اردشیر بابکان (موسس سلسله‌ی ساسانی) ساخته شده است.

از دیگر ویژگی این بنا، تقویم خورشیدی بودن آن است. در این تقویم زمان با استفاده از سایه‌ی ایجاد شده توسط نور خورشید به هنگام طلوع و غروب آفتاب محاسبه می‌شود.

بر اساس پژوهش‌های اخترشناسان اساس ساخت این بنا بر مبنای خورشید می‌باشد و درصد خطای جهت حرکت خورشید در ایام مختلف سال در آن پیش بینی شده است.

معماری آتشکده نیاسر

آتشکده نیاسر | وادیرو

این بنا که به نام‌های چهار قاپو و چهار دروازه نیز معروف است، بنایی‌ست چهارگوش که روی نقشه‌ای مربعی شکل ساخته می‌شود که متشکل از چهار پایه‌ای می‌باشد که وظیفه اصلی آن‌ها نگهداری از گنبد است. در واقع اگر بخواهیم به طور دقیق معماری چهارطاقی‌ها را بررسی کنیم به ۳ دوره طلایی می‌رسیم:

دوره اشکانیانقلعه ضحاک | وادیرو

در دوره اشکانیان همان‌طور که گفته شد از چهارطاقی‌ها به عنوان راه ارتباطی بین قلعه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است؛ معروف‌ترین و سالم‌ترین آن‌ها «قلعه‌ی ضحاک» است.

دوره ساسانیان

آتشکده ساسانیان | وادیرو

همانطور که گفته شد دوره اوج ساخت بهترین و باکیفیت‌ترین چهارطاقی‌ها به دوره ساسانیان و به خصوص در زمان اردشیر شاه باز‌می‌گردد.

دوره اسلامی

آرامگاه امیراسماعیل سامانی | وادیرو

چهارطاقی‌ها در دوره اسلامی بیشتر به عنوان مکان‌های غیر دینی مانند آرمگاه‌ها و کوشک‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و با توجه به نوع کاربردشان، ابعاد آن‌ها در این دوره کاهش یافته و حجم بالایی از تجملات به آن‌ها افزوده شده است، آرامگاه امیراسماعیل سامانی نمونه‌ای از چهارطاقی‌های این دوره به حساب می‌آید.

کم کم و با گذشت سال‌ها معماری چهارطاقی جای خود را با کمی تغییر در دل معماری ایرانی-اسلامی باز کرد و به هسته اصلی مساجد تبدیل شد. فرق اساسی چهارطاقی‌های این دوره با دوران گذشته خود، در مسدود بودن دیوار رو به قبله و پیدایش محراب در این قسمت است.

کجا بمانیم؟

اقامتگاه کاشان | وادیرو

اگر به دنبال سفری اقتصادی و بهینه به کاشان هستید، پیشنهاد جذاب وادیرو را از دست ندهید، «اقامتگاه UN-۱۳۹۶۲» یکی از واحد‌های اقامتی وادیرو در کاشان به شمار می‌آید که تجربه سفری لذت‌بخش برای شما به همراه دارد، پس فرصت را از دست ندهید و این اقامتگاه تمیز و مناسب را رزرو کنید.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی وادیرو برای کمک به شما آماده اند.

راه‌های تماس با وادیرو:

💻: www.vadiro.com
🆔: vadiyaar
☎: ۰۲۱۴۹۷۶۳۷۷۷ – ۱۵۶۹

درباره تیم تحریریه وادیرو

همچنین ببینید

محلات | وادیرو

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی محلات، «هلند ایران»

محلات پایتخت گُل ایران «محلات» یکی از شهرهای زیبا و پرجاذبه‌ی استان مرکزی می‌باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس