معماری
خانه / ایران گردی / معرفی ۱۰ جاذبه‌ی گردشگری مهد گل و گلاب ایران، «کاشان»

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی گردشگری مهد گل و گلاب ایران، «کاشان»

مسجد آقا بزرگ خان | وادیرو

معرفی دیدنی‌های کاشان

کاشان، شهری‌ست با صفا و لبریز از عمارت‌های باشکوه که در بند بند وجودش از تاریخ لبریز است و از قدیم الایام به مهد گل و گلاب معروف بوده و هر سالِ میزبان تعداد زیادی از توریستان و گردشگران می‌باشد. این شهر با داشتن فرهنگ و تمدنی باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی بوده و به همین خاطر وادیرو در ذیل به معرفی ۱۰ جاذبه‌ی گردشگری کاشان پرداخته‌ است:

 

۱- باغ فین

باغ فین | وادیرو

آیا عحیب نیست مکانی به این سرسبزی در میان کویر این چنین می‌درخشد؟ راز این مکان چیست؟ «باغ فین یا باغ شاه» با داشتن آب و هوایی متمایز و خنک، سالانه میزبان توریستان و گردشگران زیادی‌ست؛ جالب‌ترین پدیده‌ای که در این باغ وجود دارد سیستم لوله کشی سنتی آن می‌باشد.

جالب است بدانید آبِ همیشه جاری در جوی‌ها و حوض‌های این باغ از چشمه‌ی سلمانیه تامین و توسط لوله‌هایی سفالی که باعث هر چه خنک ماندن آب می‌شود به تمامی نقاط باغ می‌رسد. حیف است به کاشان بیایید و تنها با بهای ۵ هزار تومان از این باغ دیدن نکنید و صد البته حمام فین کاشان را که در این باغ است فراموش نکنید.

 

۲- خانه طباطبایی

خانه طباطبایی‌ها | وادیرو

این خانه نام خود را از مرحوم سید جعفر طباطبایی که بازرگانی اهل نطنز بوده گرفته و معمار آن، بعدها خانه بروجردی‌ها را طراحی و در ساخت آن از این خانه الهام گرفته است. این عمارت در محله قدیمی سلطان امیر احمد قرار دارد و شیوه خاص معماری آن، حجاب‌دار (به معنای نوعی ساخت که اندرونی از دید کسانی که در بخش بیرونی هستند پنهان بماند) می‌باشد که این عمارت را به یکی از خاص‌ترین نوع معماری‌ها در این سبک تبدبل کرده است. ویژگی خاص‌تر این عمارت بهای قیمت ورودی آن است و تنها با هزینه ۳ هزار تومان می‌توانید از این عمارت بازدید کنید.

 

۳- مسجد آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ | وادیرو

اگر فهرستی از باشکو‌ه‌ترین مساجد ایران تهیه کنیم، قطعا نام این مسجد به عنوان یکی از زیباترین مساجد در این فهرست می‌درخشد. یکی از بارزترین خصوصیاتی که به زیبایی این مسجد می‌افزاید، گنبد اصلی آن است، این گنبدخانه بر روی ۸ پایه‌ی عظیم برپا شده و سبک معماری آن نه تنها جنبه بصری بنا را زیبا کرده بلکه هوایی خنک و مطبوع را در آب و هوای گرم و سوزان کاشان به وجود آورده است.

 

۴- خانه بروجردی

خانه بروجردی‌ها | وادیرو

صاحب این خانه حاج سید حسین نطنزی (برجردی)، تاجری بسیار ثروتمند بود که اقلامی را از بروجرد و لرستان خریداری می‌کرده و مقدار زیادی از کالا‌ها را به عنوان خیرات، به مردم نیازمند کاشان، عطا می‌کرده.

جدایی از این‌ها، این عمارت یکی از باشکوه‌ترین عمارت‌‌های آن دوران به شمار می‌آید. یکی از دلایل شکوه این عمارت وجود نقاشی‌های بسیار زیبایی‌ست که توسط نقاش معروف کمال الملک بر دیوارهای این خانه کشیده شده  و زیبایی آن را چندین برابر کرده است همچنین طراحی هوشمندانه‌ی خانه باعث می شود تا گرمای سوزان و غیر قابل تحمل کاشان، دلپذیر شود.

سیستم خنک کننده‌ی این خانه بر مبنای بادگیرهایی، طراحی شده است. این بادگیرها بر روی بام نصب شده و باعث تبدیل گرمای سوزان به هوایی خنک و مطبوع می‌شود که در تمامی خانه جریان پیدا می‌کند.

بهای ورودی این عمارت خاص تنها ۲ هزار تومان است.

 

۵- مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان | وادیرو

«مسجد جامع کاشان» با داشتن قدمتی که به دوره سلجوقیان باز می‌گردد، کهن‌ترین بنای تاریخی کاشان به حساب می‌آید، این بنای تاریخی و بی‌همتا توسط «صفیه خاتون» دختر سردار بزرگ ایرانی، مالک اشتر ساخته شده است و پس از آخرین مرمت‌هایی که انجام شده تعداد زیادی آثار و گچ‌‌بری‌های متعلق به دوران آل بویه در این مکان پیدا شده است که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

 

۶- آبشار نیاسر

آبشار نیاسر | وادیرو

«آبشار نیاسر» با داشتن منظره‌ای بکر و آبی زلال و شفاف رتبه‌ی بالایی را در فهرست آبشارهای ایران به خود اختصاص داده. آب این آبشار زیبا از چشمه‌های اسکندریه (تالار) تامین می‌شود و از این رو به نام آبشار اسکندریه‌ نیز معروف است. از لحاظ تاریخی این آبشار اهمیت ویژه‌ای در دین میترایی داشته و یکی از آداب و آیین مهر پرستان، شستشو و غسل در این آب بوده است.

 

۷- آتشکده نیاسر

آتشکده نیاسر | وادیرو

«آتشکده نیاسر» به نام‌های «چهار قاپو» و «چهار دروازه» نیز مشهور است و به عنوان یکی از آتشکده‌های رمزآلود و سالم ایران زمین به شمار می‌آید.

باستان شناسان قدمت این بنا را به دوره اشکانیان نسبت داده‌اند همچنین گمان می‌رود این آتشکده یکی از معابد اصلی میترا بوده است. چهارطاقی نیاسر در سال ۱۳۱۷ به شماره‌ی ۳۱۶ در میان آثار ملی به ثبت رسیده و یک بار در سال ۱۳۳۴ به همت اداره‌ی کل باستان‌شناسی مرمت شده است.

 

۸- تپه‌های سیلک

تپه‌های سیلک | وادیرو

نزدیک به ۵ هزار سال پیش مردم ایران باستان در پی تغییرات آب و هوایی که در آن دوران به وجود آمد، گونه‌‌ی خاصی از زندگی غارنشینی را در این مناطق به وجود آورده‌اند، که امروزه بقایای آن در شهر کاشان یافت می‌شود.

بازدید از این مکان باستانی که نوعی از زیگورات یا پرستشگاه به شمار می‌آید خالی از لطف نیست. بهای ورودی این دنیای تاریخی تنها ۱۵۰۰ تومان است پس اگر راهی سفر کاشان شدید تپه‌های سیلک را از دست ندهید.

 

۹- قمصر کاشان

قمصر کاشان | وادیرو

حیف است که ماه اردیبهشت باشد و برای فرار از روزمرگی‌های زندگی شهری راهی سفر به «قمصر» نشوید، قمصر سرزمینی مملو از گل‌های محمدی، در فصل بهار به بهشتی برای توریستان و گردشگران تبدیل می‌شود. قدم زدن در باغ‌های قمصر مانند قدم زدن در تکه‌ای کوچک از بهشت می‌یاشد.

وادیرو به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند اگر برای چیدن گل‌های محمدی به قمصر می‌روید، بطری آب و کلاه فراموشتان نشود چون آب و هوای قمصر در این روزها گرم و آفتابی است.

 

۱۰- شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیر زمینی نوش آباد | وادیرو

«شهر زیر زمینی نوش آباد» یا اویی، دنیایی مرموز و زیرزمینی‌ست با معماری منحصر به فرد که در سال ۱۳۸۳ و به طور اتفاقی و در اثر حفر یک چاه کشف شد.

راز مرموزی که در دل این شهر نهفته سیستم تهویه‌ی آن است. این سیستم تهویه به گونه‌ای طراحی شده که هوای داخل آن مطبوع‌تر از هوای بیرون و در فضای آزاد است.

 

کجا بمانیم؟بوم‌گردی با وادیرو | وادیرو

اقامتگاه‌های بوم‌گری مانند «اقامتگاه بو‌مگردی مرشدی» گزینه‌ی بهینه‌ای برای اقامت شما عزیزان در کاشان است،ما به شما این نوید را می‌دهیم که سفر خوشی را در در اقامتگاه‌های بوم‌گردی کاشان با وادیرو تجربه خواهید کرد.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی وادیرو برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با وادیرو:

💻: www.vadiro.com
🆔: vadiyaar
☎: ۰۲۱۴۹۷۶۳۷۷۷ – ۱۵۶۹

درباره تیم تحریریه وادیرو

همچنین ببینید

محلات | وادیرو

معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی محلات، «هلند ایران»

محلات پایتخت گُل ایران «محلات» یکی از شهرهای زیبا و پرجاذبه‌ی استان مرکزی می‌باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس